Kompresory śrubowe – zastosowanie, działanie i rodzaje
5 paź 2020

Kompresory śrubowe – zastosowanie, działanie i rodzaje

Post by Redaktor

Charakterystyka urządzenia

Zadaniem kompresorów śrubowych nazywanych także sprężarkami śrubowymi jest dostarczanie sprężonego powietrza dla procesów produkcyjnych, które zachodzą w przemyśle. Urządzenia maja prostą budowę. Najważniejszym elementem jest stopień śrubowy, w obrębie którego dwa wirniki tworzą pewną przestrzeń roboczą.  Kompresory śrubowe znajdują zastosowanie w produkcji, gdzie jest stałe zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Kompresory wykonane są z wysokiej jakości materiałów, mają solidną i wytrzymałą konstrukcję, przez co mogą być użytkowane przez długie lata. Ponadto ich koszty eksploatacji nie są wysokie.

Zastosowanie kompresorów śrubowych

Urządzenia tego rodzaju wykorzystuje się w zakładach przemysłowych, ale znajdują również zastosowanie w małych warsztatach. Kompresory niezbędne są w robotyce, obróbce, transporcie, procesach tłoczenia, petrochemii, przy mieszaniu i spawaniu materiałów.

Działanie sprężarki śrubowej

Sprężanie powietrza odbywa się na wiele sposobów, do których wykorzystuje się różne technologie. Podstawowym źródłem mocy, które napędza urządzenie, są dwie śruby. Powietrze pobrane z zewnątrz, zanim zostanie skompresowane, musi przejść przez filtr, który oczyszcza je z różnego rodzaju cząstek. Następnie zostaje oni wtłoczone w przestrzeń znajdującą się pomiędzy śrubami, które znajdują się w cyklu obrotowym. Dopiero tam ulega ono sprężeniu. Powietrze kompresje się poprzez stopniowe zmniejszanie przestrzeni pomiędzy śrubami. Powoduje to wzrost ciśnienia.

Kompresory olejowe i bezolejowe

Sprężarka śrubowa olejowa opiera się w działaniu na oleju, który wykorzystuje się do procesów oczyszczania, schładzania i sprężania powietrza. Sprężarki tego typu są bardzo wydajne, pracują non stop: 24h na dobę 365 dni w roku. Z tego względu niezwykle istotne jest, aby wymieniać olej co pewien okres czasu.

Kompresory bezolejowe nie posiadają oleju w komorze do sprężania powietrza. Tego rodzaju sprężarki są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i papierniczym, gdzie nie można dopuścić do obecności oleju w komorze sprężającej powietrze. W tym przypadku do schładzania gazu wykorzystuje się wodę.

0 Comments

Leave a Comment