Kto musi korzystać z kasy fiskalnej? Odpowiadamy!
27 Mar 2019

Kto musi korzystać z kasy fiskalnej? Odpowiadamy!

Post by Redaktor

Kasa fiskalna – co to takiego?

Kasa fiskalna, a właściwie kasa rejestrująca to popularne elektroniczne urządzenie rejestrujące, którego używa się do zapisywania obrotów oraz kwot podatku, które należy uiszczać z tytułu sprzedaży. Kasy fiskalne stosowane w naszym kraju wyposażone są w pamięć fiskalną typu OTP (z angielskiego one time programing). Warto również wiedzieć, że każde urządzenie tego typu posiada swój unikalny numer. W poniższym artykule odpowiadamy, kto powinien kupić kasę fiskalną. Zapraszamy do lektury!

 

Kto musi korzystać z kasy fiskalnej?

Jeśli decydujemy się na rozpoczęcie swojej własnej działalności gospodarczej, powinniśmy najpierw upewnić się, czy zgodnie z przepisami powinniśmy korzystać z kasy fiskalnej, a jeśli tak, to z jakiego rodzaju urządzenia. Jeśli zajmujemy się sprzedażą towarów oraz świadczymy usługi wyłącznie wobec firm bądź organizacji administracji państwowej lub samorządowej, wówczas posiadanie kasy rejestrującej nie jest wymagane. Z kolei jeśli sprzedajemy towary lub świadczymy usługi podmiotom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub rolnikom, którzy nie są czynnymi płatnikami podatku VAT, wówczas musimy wyposażyć się w takie urządzenie.

Okolicznością, która zwalnia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej jest mała ilość świadczonych usług, a co za tym idzie, również mała ilość odbiorców. Ilość usług określająca, czy dany przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną, jest uzależniona od tego, w którym półroczu miało miejsce rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oprócz tego warto wiedzieć, że przepisy w sposób bardzo dokładny określają typy działalności, w których nie trzeba posiadać kasy fiskalnej. Te informacje zawarte są w stosownym Rozporządzeniu Ministra Finansów.

 

Gdzie kupić kasę fiskalną?

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, które należy pozyskiwać wyłącznie z odpowiednich źródeł. Dzięki temu zyskujemy pewność, że spełnia ono wszelkie normy ustalone przez prawo. W przypadku gdy chcemy zakupić kasy fiskalne Sosnowiec jest miastem, w którym istnieje znaczna liczba podmiotów oferujących kasy dobrej jakości.

0 Comments

Leave a Comment