Niedobory białka
29 grudnia 2020

Niedobory białka

Post by Redaktor

Białko to główny składnik budujący ludzki organizm. Posiada istotny wpływ na zachodzące procesy fizjolougiczna. Przeciętna, zdrowa osoba, która nie dąży do osiągnięcia sylwetki kulturysta, z powodzeniem może uzupełniać dzienne zapotrzebowanie na białko w swojej diecie. Wśród społeczeństwa dominuje znikoma ilość wiedzy na temat niedoborów białka oraz jakie skutki wywołują.

Jak objawiają się niedobory białka?

Wiele osób nie kontroluje kluczowych składników spożywanego jedzenia. Zaniedbanie posiadania zrównoważonej diety doprowadza do bardzo wielu, groźnych chorób. Organizm bardzo dotkliwie odczuwa brak białka. W medycynie, patologiczny niedobór białka nazywany jest hipoproteinemią. Do głównych symptomów niedoborów białek należą:

  • obrzęki,
  • zaburzenia odporności,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • spadki ciśnienia,
  • bóle głowy.

Unormowanie poziomu białka 

W zależności od przyczyny powstawania niedoboru, dobierany jest indywidualnie sposób leczenia. Każdorazowo konieczne jest określenie dokładnej przyczyny zaburzeń z uwagi na konieczność postawienia właściwej diagnozy oraz zaplanowanie sposobu leczenia. Najbardziej miarodajne są badania laboratoryjne, które umożliwiają dokładne określenie poziomu białka oraz są pomocne w doborze terapii. Przewlekle utrzymujący się niski poziom białek, doprowadza do poważnego spustoszenia w organizmie.

Określenie dziennego zapotrzebowania uzależnione jest od masy ciała. Dla osób dorosłych, zalecane jest spożywanie 0,9 g/kg. Ilość zapotrzebowania na białko zależna jest także od uprawianych aktywności fizycznych.

Tags:

0 Comments

Leave a Comment