Rodzaje spawarek – jaką wybrać?
29 Cze 2020

Rodzaje spawarek – jaką wybrać?

Post by Redaktor

Spawarki nie są używane tylko w warsztatach. To urządzenie, które często znajduje się także na wyposażeniu majsterkowicza. Chcąc dokonać napraw w domu, np. naprawić bramę wjazdową do domu, spawarka będzie niezbędna. Na rynku dostępne są różne rodzaje spawarek. Ważne jest zatem, aby wiedzieć jaki rodzaj urządzenia wybrać.

Podział spawarek

Spawarki można ogólnie podzielić na dwa rodzaje. Mowa tu o spawarkach inwertorowych oraz transformatorowych. Spawarki inwertorowe to nie duże urządzenia. Nie ważą także wiele. Cechują się wysoką spawalnością. Co ważne, posiadają także dużą tolerancję na spadki napięć. Są także dość ekonomiczne, ponieważ nie zużywają dużo prądu. Ich budowa jest jednak dość skomplikowana. Inaczej pod tym względem jest w przypadku spawarek transformatorowych. Ich budowa nie jest skomplikowana. Niestety jednak ten typ spawarek pobiera podczas pracy dość dużo prądu. Są jednak odporne na uszkodzenia mechaniczne, w przeciwieństwie do spawarek inwertorowych. Która z nich będzie lepsza? Spawarki inwertorowe przede wszystkim przeznaczone są dla profesjonalistów. Dla amatorów, osób potrzebujących spawarki do domowych napraw polecić należy bardziej spawarkę transformatorową.

Rodzaje spawarek

Na rynku dostępne są trzy popularne rodzaje spawarek. Pierwszym z nich jest spawarka MIG-MAG, czyli półautomat spawalniczy. Do spawania wykorzystuje ona osłonę gazu. Świetnie nadają się do spawania metalu oraz grubego metalu. Idealnie sprawdzą się do domowych napraw. Drugim rodzajem spawarek jest urządzenie MMA. W tym przypadku spawanie odbywa się poprzez elektrodę otuloną. Jest to spawarka mniej efektywna w porównaniu do spawarki MIG-MAG. Przede wszystkim przez konieczność wymiany elektrody oraz powstawanie żużla podczas spawania. Zaletą spawarki MMA jest fakt, iż świetnie nadaje się do spawania w miejscach trudno dostępnych. Trzeci typ spawarek to spawarka TIG. Spawanie przy użyciu tego urządzenia odbywa się poprzez elektrodę nietopliwą. Charakteryzuje się możliwością uzyskania spoiny o naprawdę wysokiej jakości.Najczęściej wykorzystywana jest do spawania stali wysokostopowych oraz aluminium.

0 Comments

Leave a Comment