Saletra potasowa – właściwości, zastosowanie i szeroka dostępność
21 maja 2020

Saletra potasowa – właściwości, zastosowanie i szeroka dostępność

Post by Redaktor

Saletra potasowa w stanie naturalnym występuje w postaci nitrokalitu w Indiach i Chinach, skąd była sprowadzana do Europy. W tym regionie klimat jest suchy, wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. W Europie saletra potasowa na szeroką skalę pojawiła się wraz z rozwojem przemysłu. Produkuje się ją od początku XX wieku. Stanowi ona związek chemiczny azotanu potasu. Saletra wizualnie ma postać białych kryształów, które rozprowadzone w glebie, rozpuszczają się i pozytywnie wpływają na wegetację roślin.

Zastosowanie saletry potasowej – ogrodnictwo, uprawy rolne, przemysł spożywczy

Saletra potasowa, którą można nabyć w sklepie stacjonarnym albo internetowym, to nawóz uzyskany w sposób sztuczny. Stosuje się go w uprawach rolnych, ogrodnictwie, sadownictwie oraz w przemyśle spożywczym, głównie do konserwowania (peklowania) mięsa. Właściwości konserwacyjne saletry znane były już sto lat temu. Najbardziej powszechne stosowanie saletry jako nawozu do wzmacniania wzrostu upraw roślinnych ma miejsce w rolnictwie i sadownictwie.

Saletrę potasową aplikuje się najczęściej do gruntu w okresie wiosennym, tuż przed wysiewem. Może być stosowana od wiosny do wczesnej jesieni. W przypadku gleb gorszych jakościowo, niżej klasy, wskazane jest częstsze stosowanie nawozu, najlepiej na wiosnę i jesienią. Gleby I klasy tzw. bogate, nie wymagają zwiększonej ilości nawozu, wystarczy, gdy saletra zostanie rozprowadzona w gruncie na wiosnę (np. w miesiącu kwietniu). Nasycona saletrą potasową gleba korzystnie wpływa na wegetację roślin (upraw, drzew, krzewów) przez cały rok.

Inne zastosowanie saletry potasowej

Saletra potasowa znajduje również zastosowanie w przemyśle pirotechnicznym. Wymieszanie pyłków metalu z saletrą potasową dostarcza podczas odpalania petard i innych fajerwerków efektów błyskowych. Saletrę wykorzystuje się do produkcji czarnego prochu.

Dostępność  nawozu – saletry potasowej

Produkt jest szeroko dostępny, można go zakupić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Saletra pakowana jest w opakowania o różnej gramaturze. Sklepy ogrodnicze, z artykułami rolniczymi oferują szeroki wybór tego nawozu.

0 Comments

Leave a Comment