Widły do wózka widłowego – jakie są ich rodzaje?
15 lut 2021

Widły do wózka widłowego – jakie są ich rodzaje?

Post by Redaktor

Wózki widłowe są często wykorzystywanymi urządzeniami na terenie magazynów, hal przemysłowych oraz produkcyjnych. Umożliwiają one bezproblemowy oraz szybki transport towarów pomiędzy pomieszczeniami lub halami. W ten sposób można sprawnie przygotować wysyłkę towaru do klienta lub zająć się rozładowaniem otrzymanej dostawy. Kluczowym elementem są jednak widły do wózka widłowego. Dzielą się one na kilka podstawowych rodzajów.

Jakie widły mogą znaleźć się w wózkach widłowych?

Widły do wózka widłowego dostępne są w następujących wersjach:

  • standardowe (zawieszane są na karetkę),
  • z zaczepami typu pin (posiadają również tuleję),
  • przykręcane,
  • nie posiadające zaczepów,
  • specjalistyczne (np. antystatyczne),
  • przeznaczone do pozycjonerów.

Należy cechować się więc sporą wiedzą na temat wózków widłowych, aby móc umiejętnie dobrać do nich widły. To pozwoli na bardziej profesjonalne realizowanie zadań z użyciem wózków widłowych w magazynach i halach produkcyjnych.

Czym należy kierować się przy doborze wideł do wózków widłowych?

Widły do wózka widłowego muszą być dobrane na podstawie kilku różnych kryteriów. Chodzi np. o udźwig wózka widłowego, ale też klasę karetki wideł i ich długość. Nie do każdej usługi będzie przecież potrzebna taka sama długość wideł. Z reguły widły mogą być wykorzystywane w wózkach o udźwigu maksymalnym 2,5 tony, istnieją jednak też specjalistyczne wersje, które nadadzą się do pracy przy większych udźwigach. Przy wyborze należy dokładnie przypatrzeć się klasie karetki wideł. Klasa powinna znajdować się na widłach i być dobrze widoczna. Wyróżnia się aż pięć różnych klas. Ponadto dzieli się je jeszcze na grupy A oraz B. W grupie B dolne zaczepy położone są nieco wyżej od dolnych krawędzi wideł.

Warto też regularnie sprawdzać takie widły, czy nadają się na pewno do dalszego użytku. Sprawdza się podczas kontroli stan ich zużycia, zgodność udźwigu wybranych wideł z ogólnym udźwigiem maksymalnym wózka oraz występowanie poważnych uszkodzeń mechanicznych. Po takich kontrolach, w niektórych przypadkach widły będzie trzeba wymienić na inne.

0 Comments

Leave a Comment