Witamina C – określenie dziennej dawki spożycia
8 sty 2019

Witamina C – określenie dziennej dawki spożycia

Post by Redaktor

Zdrowe odżywianie oraz aktywny tryb życia to czynniki wpływające na właściwe funkcjonowanie organizmu człowieka. Racjonalna dieta bogata w witaminy i minerały sprawia, że organizm ludzki uodparnia się na wszelkie wirusy i bakterie, czyniąc go odpornym na choroby. Wśród witamin największą popularnością cieszy się m.in. witamina C (tj. kwas askorbinowy), której spożywanie zalecane jest zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Ile przyjmować dziennie witaminy C?

Organizm człowieka nie wytwarza witaminy C, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać ją do organizmu ludzkiego w formie pożywienia lub suplementów diety. Kwas askorbinowy przyjmowany w nadmiarze może negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu, dlatego jego dawkowanie również powinno być unormowane m.in. w zależności od wieku i płci człowieka. Określenie dawki witaminy C zapewniającej dostarczenie organizmowi człowieka właściwej ilości kwasu askorbinowego nie jest proste. Spowodowane jest to faktem, że dawka witaminy C uzależniona jest m.in. od aktywności fizycznej człowieka. Przyjmowanie minimalnej dawki u sportowca spowoduje niedobór witaminy C w organizmie. Statystyki wyszukiwania w przeglądarkach internetowych w województwie małopolskim wykazały, że w minionym roku najczęściej wyszukiwanym tekstem w internecie była fraza: witamina C Kraków. Według ekspertów branży farmaceutycznej minimalna dawka witaminy C powinna wynosić 2 mg/kg masy ciała dziecka oraz 1 mg/kg masy ciała u dorosłych. Tak porcjowana witamina C powinna uchronić organizm poddany przeciętnemu wysiłkowi dziennemu przed niedoborem kwasu askorbinowego. Innym sposobem na wdrożenie witaminy C do codziennej diety jest przyjęcie zalecanych dziennych dawek witaminy:

  • 40-50 mg u dzieci,
  • 70 mg u kobiet,
  • 90 mg u mężczyzn.

Powyższe wartości wskazują minimalne zalecane dawki wymagane do zachowania właściwego poziomu witaminy C w organizmie u dzieci i dorosłych. Maksymalna dawka kwasu askorbinowego nie powinna przekroczyć 1000 mg dziennie. Przekroczenie maksymalnej dawki może doprowadzić do nudności, biegunki, dolegliwości bólowych brzucha, wymioty lub wysypki skórnej. Badania wykazują, że każdy organizm reaguje inaczej na witaminę C, dlatego jej wchłanianie i wydalanie z organizmu zależy od indywidualnych predyspozycji człowieka. Niektóre osoby do utrzymania prawidłowego poziomu kwasu askorbinowego w organizmie wymagają dawek rzędu 500 – 600 mg dziennie, co sprawia, że ustalenie dziennej dawki witaminy C skutecznej dla wszystkich osób w praktyce jest trudnym zadaniem.

0 Comments

Leave a Comment