Zdrada – czym jest i jak sobie z nią poradzić?
10 lut 2020

Zdrada – czym jest i jak sobie z nią poradzić?

Post by Redaktor

„Zdrada” to słowo o zdecydowanie negatywnym wydźwięku, kojarzone zazwyczaj z niewiernością małżeńską, oszustwem i kłamstwem. Jej ofiary często tracą grunt pod nogami, nie potrafią zaufać ludziom i nie radzą sobie z gwałtownymi emocjami. Czy jednak zdrada to tylko pozamałżeński romans? Jak skrzywdzona osoba może dojść do siebie?

Kto może zdradzić?

Istnieją różne rodzaje zdrady. Oszukać i zranić może nie tylko współmałżonek, który potajemnie sypia z kimś innym, ale także przyjaciel, który rozpowiada powierzone w zaufaniu sekrety, czy pozornie miły współpracownik, który przypisuje sobie cudze zasługi i zdobywa w ten sposób awans. Tym samym ufność w czyjeś dobre intencje może zostać celowo naruszona w różnych środowiskach, bez względu na wiek czy płeć osób z otoczenia.

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Ofiary zdrady często wpadają w wir negatywnych emocji. Odczuwają zwykle smutek, gniew, lęk przed samotnością i nieufność wobec innych osób. Towarzyszy im niekiedy także uczucie wykorzystania i poniżenia. Bywa, że nie wiedzą, co zrobić i zastanawiają się, co jest lepszym rozwiązaniem – wybaczenie i próba naprawy relacji, czy też odseparowanie się od sprawcy cierpienia i rozpoczęcie życia od nowa.

Uporanie się z bolesnym doświadczeniem zdrady jest trudne i wymaga cierpliwości, jednak warto się tego podjąć, aby uleczyć rany i znów cieszyć się życiem. Pomóc może wsparcie rodziny i przyjaciół, zadbanie o siebie i pozwolenie sobie na drobne przyjemności, a także doświadczony terapeuta czy psycholog Gorzów to jedno z wielu miejsc, w których można znaleźć dobrego specjalistę o właściwym podejściu, dzięki któremu kryzys po zdradzie zostanie szybko zażegnany.

0 Comments

Leave a Comment